Święto Patrona w Gimnazjum nr 1

Już po raz dziesiąty świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Z racji X rocznicy nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II uroczystości miały bardzo podniosły charakter i trwały dwa dni (21.X i 22.X 2013).

W poniedziałek, pierwszego dnia święta, odbyły się warsztaty, w czasie których młodzież mogła odkrywać swoje talenty. Odbyło się aż 20 różnego rodzaju warsztatów. Były one prowadzone przez wspaniałych specjalistów z danych dziedzin.

Warsztaty malarskie, gitarowe, wokalne oraz "koraliki" prowadzili nasi absolwenci. Oprócz podziwu dla ich talentu, zapału, przeżyliśmy również radość spotkania po latach z naszymi wychowankami.

Warsztaty trwały 3 godziny. W czasie ich trwania uczestnicy warsztatów  kulinarnych przygotowali kanapki i nimi częstowali. Uczestnicy warsztatów zostali również poczęstowani kremówkami, zakupionymi przez Radę Rodziców.

Pierwszy dzień Święta Patrona zakończył się spotkaniem przy herbacie prowadzących warsztaty wraz z dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły.

Drugi dzień świętowania rozpoczęła uroczysta Msza Święta sprawowana przez ks. Łukasza Turbaka w naszym parafialnym kościele - Św. Maksymiliana Kolbe. Podczas ofiarowania darów młodzież przyniosła do ołtarza prace wykonane podczas warsztatów. Po Komunii Świętej, dyrekcja, rodzic oraz uczeń w imieniu całej społeczności szkolnej odnowili akt zawierzenia szkoły Matce Bożej Królowej.

Po zakończeniu uroczystości w kościele przy dźwiękach orkiestry, zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna udała się na drugą część uroczystości do szkoły.

Przy pomniku bł. Jana Pawła II przy naszej szkole Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała krótki koncert pieśni papieskich dedykowany Ojcu Świętemu i zaproszonym Gościom.

Podczas uroczystości w szkole p. dyr. Iwona Zdunek powitała zaproszonych Gości. W swoim wystąpieniu podkreśliła również , jak ważną rolę w życiu szkoły odgrywa błogosławiony Jan Paweł II - Patron Szkoły.

Spośród gości głos zabrali: p. wiceburmistrz m. Płońsk - p. Teresa Kozera, p. Bożena Rosiak oraz p. Jarosław Chyliński.

Następnie uczniowie Gimnazjum przypomnieli postać Patrona. Grupa Teatralna zaprezentowała spektakl pt. "Karolek", opowiadający o czasie wadowickim Karola Wojtyły, a uczniowie kl. II d przedstawili sylwetkę Patrona - Papieża.

Natomiast uczniowie kl. III a w krótkiej prezentacji przypomnieli wszystkim, jak 10 lat temu wybierano patrona szkoły oraz moment nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II.

W tym dniu nie zabrakło specjalnego Gościa. Był nim pracujący kilka lat w naszej szkole ks. Rafał Grzelczyk. Ks. Rafał opowiedział o Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro i zachęcił nas do włączenia się w przygotowania ŚDM w Krakowie, które odbędą się w 2016 r. Światowe Spotkania Młodzieży rozpoczął nasz Patron w 1985 r. i były one kontynuowane przez Benedykta XVI, a teraz przez papieża Franciszka.

Ostatnim akcentem naszych uroczystości były prezentacje grupy tańca towarzyskiego oraz prezentacje grupy warsztatowej "Laleczki".

Tak o warsztatach napisali uczniowie jednej z klas III:

"Dni Patrona to wspaniały czas"

"Warsztaty to super pomysł"

"Zaprezentowane przedstawienia o Papieżu przybliżyło mi Jego osobę. Dzięki temu zbliżyłam się do Boga oraz Papieża - Patrona mojej szkoły"

"Drugi dzień był taki religijno-rozrywkowy, ponieważ byliśmy w kościele na

pięknej Mszy Św., a potem w szkole posłuchaliśmy, jak było z Patronem

naszej szkoły. Bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się dużo o historii naszej

szkoły, ale najbardziej podobał mi się występ grupy teatralnej "Laleczki" w

spektaklu "Romeo i Julia"

"Warsztaty odbyły się w bardzo miłej atmosferze. Pan od break dance  opowiadał nam o swoich trudnościach w życiu, które zamiast go odepchnąć od pasji, jeszcze bardziej go podniosły na duchu i zaczął walczyć o to, co go interesuje najbardziej w życiu i czym chciałby się zajmować. Pokazał nam, żeby się nie bać, bo przez lęk zamykamy sobie drogę do szczęścia".

"Oby więcej było takich warsztatów. Brałam udział w wokalnych i Laleczki"

"Szkoda, że nie odbyły się warsztaty graffiti, ale i tak było fajnie"

"Jan Paweł II mówił do nas, abyśmy się nie lękali, aby próbować iść pod prąd, nigdy się nie poddawać"

"Na warsztatach wokalnych było świetnie. Pani Julia dała nam wiele raddotyczących śpiewu"

"Tego dnia Jan Paweł II zachęcał nas, abyśmy robili wielkie rzeczy".

mgr Zofia Marek