Eko-leśno-historyczne spotkanie
Wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym Uczniów Płońskiego Gimnazjum nr 1


       
Jak się okazuje było nie tylko ekologicznie i przyrodniczo, ale także historycznie dzięki „opowieściom starego dębu", który zapuszczał korzenie w lesie w Miszewie Wielkim k. Nowego Miasta. Działo się to w czasie, gdy wojska króla Jagiełły starły się z potęgą krzyżacką. A dąb rośnie do dziś.

Pierwszoklasistów z klasy o profilu chemicznym z płońskiego Papieskiego Gimnazjum nr 1 wraz z nauczycielkami zaproszono do gospodarstwa agroturystycznego państwa Danuty i Stanisława Lasockich „Zielone Północne Mazowsze" w Miszewie Wielkim k. Nowego Miasta. Eko-leśne spotkanie poprowadził nadleśniczy wraz z pracownikiem Nadleśnictwa Płońsk, właściciele gospodarstwa oraz Marian Serwach, prezes Warszawskiego Koła Mysliwskiego wraz z kolegami. Pojawiła się także Anna Dumińska-Kierska - wicestarosta powiatu płońskiego. Akcja miała na celu przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z tradycją łowiecką, przyrodą, a także historią.


Państwo Lasoccy są laureatami pierwszego miejsca ogólnopolskiego konkursu "Zielone lato", 1997r. i nagrody Ministra Rolnictwa za działalność agroturystyczną oraz zwycięzcami konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w byłym województwie ciechanowskim.

A oto opis tego ciekawego i wyjątkowego miejsca ze strony int. Urokliwe zakątki Ziemi Płońskiej: „Duży dom położony pośród lasów pełnych grzybów i jagód, staw rybny, niedaleko rzeka Sona i majestatycznie rosnący wielowiekowy dąb. Malowniczo tu i cicho, wymarzone miejsce na wypoczynek dla ludzi z miasta".

Dąb z ponad 600-letnią przeszłością

Na początek wizyta przy 650-letnim pomniku przyrody - „Dębie Piasta", zwanym również „Dębem Zakochanych", który zapuścił korzenie w miszewskim lesie w czasach króla Jagiełły i pamięta bitwę pod Grunwaldem, powstania, zabory, okupację. Jak głosi legenda, odpoczywał pod nim król Jan III Sobieski, zatrzymywały się wojska napoleońskie i spotykali się zakochani zostawiając inicjały na korze. „Piast" mierzy 5,8 m w obwodzie,
o czym naocznie przy pomocy metrówki mogli przekonać się uczniowie płońskiego gimnazjum. Jak zapewniali leśnicy, drzewo trzyma się zdrowo. Między konarami wbudowana jest kapliczka z 1903 r. przedstawiająca postać Maryi. Od króla Jana III Sobieskiego pochodzą nazwy dwóch wsi w sąsiedniej gminie Joniec: Sobieski
i Królewo.

Niedaleko dębu znajduje się wzniesienie zwane „Łysą Górą", z której, jak głosi legenda stoczył się do otaczającego wzgórze bagna wóz pełen kosztowności zdobyty przez wojska Jana III Sobieskiego. Skarbów szukano także kopiąc pod dębem, a dziś przy użyciu wykrywaczy metali.

Kolejnym etapem spotkania była ścieżka edukacyjna z tabliczkami ze zdjęciami i opisem żyjących w polskich lasach zwierząt i spotkanie z wychowanym od oseska łaciatym dzikiem. Potem wizyta w myśliwskim dworku państwa Lasockich pełnym poroży koziołków i jeleni i zapachu myśliwskiej kuchni gospodyni domu.
Na zakończenie ognisko i pieczenie kiełbasy.

Spotkanie zorganizowane było przez Warszawskie Koło Myśliwskie nr 2 w Łomiankach przy współpracy z Nadleśnictwem Płońsk W spotkaniu udział wzięli Prezes WMK nr 2 Pan Marian Serwach, Członek Zarządu Pan Jan Fabczak, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Tomasz Wiktorowicz i Pan Stanisław Lasocki wieloletni członek Koła oraz Pani Agata Radomska. Nadleśnictwo reprezentowali Pan Tomasz Józwiak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk oraz Pan Piotr Borowski. Opiekunowie młodzieży wychowawca Pani Gabriela Jarczewska oraz Pani Hanna Filipecka.

Tekst/fot. (DK)

 

źródło: http://plonsk24.pl/aktualnosc-13-2046-Eko_lesno_historyczne_spotkanie.html